Klubben for bok og baller

Det finnes dem som hevder at fotballfans ikke kan lese bøker. Det prøver Molde Fotballklubb å gjøre noe med.

Jubileumsboka klar for utsending i Molde. Bilde: Odd Roar Lange

I løpet av 2011 har klubben utgitt tre bøker. Og blir spøkefullt karakterisert som bokklubb med gull i blikket.

Først ute var klubbens 100-årsjubileumsbok som kom ut i juni. En bok på over 450 sider, som i all hiovedsak dreier seg om tiden fra 19. juni 1911 og frem til 19. juni 2011. I den står det ikke noe om klubbens gullmedaljer. For klubben hadde på utgivertidspunktet aldri hadde tatt seriegull. Kongepokal og cupmesterskap, derimot. Dét var på plass i premieskapet på Aker stadion.

Daniel Berg Hestad med reklamebyrået Tingh og MFKs første gullbok. Bilde:Odd Roar Lange

For en uke siden kom den første gullboka. En bildebok med bilder fra jubileumsåret og med hovedvekt på det siste halvåret med gull i blikket. I dag kom den andre gullboka. Mye mindre bilder, men med flere tall og mer tekst. Her er det styreledernes, direktørens managerens og lagkapteinens tur til å ta ordet, og det er referat, tabell og spillerbørser fra samtlige serieomganger i tidenenes lengste serie i norsk toppforball.

Klubbhistoriker Olaus Brunvoll med ukens andre MFK-bok. Bilde: Odd Roar Lange

Klubben har ingen umiddelbare planer om å følge opp den hyppige bokutgivelsen i 2012. Men jeg tror planene kommer til å bli endret. Det er flere som kommer til å banke på klubbens dører med bokprosjekt. Og dersom klubben velger de rette utgiverne kommer de til å oppleve økt interesse og stort boksalg. Norsk fotball hungrer etter gode fotballbøker. Og det må gjerne være mer enn historie- og bildebøker. Romaner, noveller og enda flere bøker om livet bak kulissene Det er på høy tid med enda flere bøker fra norsk fotball.

 

 

Reklamer

About Odd Roar Lange

Odd Roar Lange er prisbelønnet blogger, journalist, forfatter og foreleser. www.thetravelinspector.no har reiselivsstoff fra utlandet. For reiser i Norge: Følg reisebloggen www.toppenavnorge.no

Posted on 15. desember 2011, in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Legg igjen en kommentar.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google+-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google+ konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere like this: